ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

نامه به دبیر کل سازمان ملل متحد

رای دادن به این مورد
(4 رای)
منتشر شده در: مواضع

 

جناب آقای بان‌کی‌مون
دبیرکل محترم سازمان ملل متحد،

ﻓـﺮض اﯾﺰد ﺑﮕزارﯾﻢ و ﺑﻪ ﮐﺲ ﺑﺪ ﻧﮑﻨﯿﻢ               و آﻧﭽـﻪ ﮔﻮﯾﻨﺪ روا ﻧﯿﺴﺖ ﻧﮕﻮﯾﯿﻢ رواﺳﺖ
(حافظ)

با کمال مسرت فرا رسیدن روز جهانی نوروز و آغاز سال 1393 خورشیدی را به جناب‌عالی، ملت های حوزه تمدنی نوروز و همه ملتهای جهان تبریک می‌گوییم. آرزومندیم تا در سال جدید و با آغاز بهار، شاهد گسترش صلح، عدالت، نوع‌دوستی، خاموشی شعله‌های جنگ و فتنه‌های بین المللی، و ارج نهادن به حقوق ملتها و فرهنگ‌ها باشیم.

به‌ نمایندگی از بزرگ‌ترین تشکل دانشجویان ایرانی در خارج از کشور با قریب به یک‌ هزار عضو در سراسر اروپا با شما سخن می‌گوییم و معتقدیم که جوانان آزادی‌خواه سراسر جهان نیز در این کلام با ما همدل هستند. حضور ما در کشورهای مختلف اروپایی مجالی پیش آورده تا به‌دور از جنجال‌های رسانه‌ای دنیا مستقلاً به داوری آنچه به‌نام حقوق بشر و قوانین بین‌المللی بر ملت ایران تحمیل شده بنشینیم.

در ابتدا مایلیم تا حضرت‌عالی را به نشانه‌هایی از دین و فرهنگ‌مان رهنمون شویم. ما مسلمانان به خدایی باور داریم که بیش از یک‌صد بار در کتاب آسمانی‌مان قرآن، خدایی مهربان با تمامی بشر و نه صرفاً مؤمنان از او یاد شده، و ما ایرانیان از فرهنگی چند هزار ساله و صلح‌دوست برآمده‌ایم که پاسدار حقوق بشر بوده و هست.

جناب آقای دبیرکل،

به‌عنوان نسل جوان و آینده‌ساز ایران اسلامی، به‌نام عزت و اقتدار ملی، مبتنی بر چارچوب حقوق بین الملل و در قالب اعلامیه‌ها و منشورهای بین المللی، وارونه نمایی وضع حقوق بشر در ایران توسط شما و دخالت در امور داخلی و توهین به ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران را محکوم می‌نماییم. همچنین گزارش حقوق بشری! ارائه شده توسط آقای احمد شهید را به‌دلایل متعددی منصفانه ندانسته و دارای جهت‌گیری خاص سیاسی می‌دانیم. ایرادات اساسی به متدولوژی، عدم توجه به آموزه‌های شریعت، تکیه بر گفته‌های معاندان نظام اسلامی در جهت تکمیل گزارش، ذکر موارد نادر و متأسفانه در برخی موارد دروغ، برجسته‌سازی گزینشی و گفتن بخشی از حقیقت، مواردی است که این گزارش را از مسیر انصاف دور نموده است.

جناب آقای رئیس،

مایلیم به ذکر موضوعی مرتبط با حقوق بشر بپردازیم و مصرّانه منتظر ارائه پاسخ کتبی شما خواهیم ماند. تحریم‌هایی که ظاهراً با هدف اثرگذاری بر برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران اعمال شد، عمدتاً سبب‌ساز افزایش رنج‌های طبقه غیربرخوردار، ممانعت در تأمین نیازهای دارویی برای بیماران و در کمال شگفتی حتی تحریم دانشگاه‌ها و دانشمندان و دانشجویان ما نیز شده است.

پیامدهای این تحریم‌ها شامل ما دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از کشور نیز بوده و تأثیری شگرف بر قضاوت و نگاه ما نسبت به سازمان‌های بین المللی مدعی حقوق بشر داشته است. علی‌رغم قوانین بین المللی و داخلی کشورهایی که ما شاغل به تحصیل در آنها هستیم، اخلال در مبادلات مالی، عدم صدور یا تمدید ویزا و عودت دانشجویان به ایران در میانه دوره تحصیل به‌بهانه‌های نادرست، عدم افتتاح حساب‌های بانکی برای دانشجویان ایرانی، عدم صدور ویزا جهت شرکت در کنفرانس‌های علمی و کارگاه‌های آموزشی، و همچنین عدم ملاقات خانواده‌های دانشجویان با آنها در کشورهای اروپایی به‌بهانه تحریم‌ها، نمونه‌هایی فراموش نشدنی هستند که جایگاه سازمان‌های حقوق بشری و به‌ویژه سازمان ملل متحد را در دید ما دانشجویان به چالشی اساسی کشانده است. مدارک معتبر چنین رفتارهایی قابل ارائه به نمایندگان احتمالی تعیین شده از سوی حضرت‌عالی در صورت علاقمندی به ورود به این مسائل می‌باشند.

عالی‌جناب،

نمونه‌های بسیاری از دوگانگی رفتار نهادهای بین المللی و دولت‌ها در موضوع حقوق بشر در اذهان ملت‌ها ثبت شده‌اند. امیدواریم در این مورد خاص، پاسخ روشنی به سؤالات‌مان ارائه فرموده کوششی جدی را در راه اصلاح موارد مطروحه از شما شاهد باشیم. وجدان بیدار ملت‌ها قضاوت‌گر اقدامات شما به‌عنوان بالاترین مقام سازمان ملل متحد است. در پایان به اطلاع می‌رسانیم که این نامه سرگشاده بوده و جوانان هم‌وطنمان را به قضاوت پاسخ شما دعوت می‌نماییم.

با احترام
اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا
بهار 1393 / مارس 2014

مشاهده 1952 مرتبه