ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

گزارش اولین جلسه هم اندیشی با کاندیداهای ریاست جمهوری

رای دادن به این مورد
(0 رای)
منتشر شده در: واحد صنفی

بسم الله الرحمن الرحیم

 

گزارشی از اولین جلسه از سلسله جلسات هم اندیشی کاندیداهای ریاست جمهوری و دانشگاهیان خارج از کشور

 

با نزدیک شدن به دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، اتحادیه انجمن اسلامی دانشجویان در اروپا، در اقدامی خودجوش، اقدام به برگزاری سلسله جلسات هم اندیشی کاندیداهای ریاست جمهوری و دانشگاهیان خارج از کشور نمود.

این برنامه به منظور آشنایی هرچه بهتر اعضای محترم با برنامه های نامزدهای انتخاباتی در حوزه های فرهنگی-اجتماعی، اقتصادی و ایرانیان خارج از کشور و نیز انتقال مطالبات دانشجويی و دغدغه های ایشان به نامزدهای محترم، تدارک دیده شده است.

اولین جلسه از این سلسله جلسات در روز پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت ماه سال ۲۰۱۷  با موضوع معرفی برنامه های آقای دکتر حسن روحانی در سه حوزه اقتصادی، فرهنگی و ایرانیان خارج از کشور، با حضور نماینده ایشان، جناب آقای دکتر مصطفی معین، وزیر علوم و تحقیقات دوران ریاست جمهوری آقای دکتر خاتمی، از طریق ویدیو کنفرانس و به صورت زنده برای اعضای اتحادیه در سرتاسر اروپا برگزار گردید.

  

آقای دکتر معین در آغاز سخنان خود به دستاوردهای دولت یازدهم پرداخته و در این خصوص فرمودند: نیاز مبرم به تداوم سیاست ها و برنامه هایی را داریم که در چهار سال گذشته آغاز شده است. چرا که بسیاری از برنامه ها و سرمایه گذاری ها در 4 سال آینده به ثمر خواهند نشست. دولت یازدهم در بخش های مختلف اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاست های خارجی نیاز به ساماندهی کشور داشت و در این دولت تلاش شد که این بخش ها به تعادل لازم برسند.

 

آقای دکتر معین افزودند: قابل قبول است که در دولت اول آقای روحانی ضعف هایی در مسایل مختلف فرهنگی و سیاسی وجود داشته است و این نیازمند اولویت گذاری است و در صورت انتخاب آقای روحانی بعنوان رییس جمهور در دولت دوازدهم باید به رفع آن ها پرداخته شود. وی همچنین به سیاست های خارجی دولت آقای روحانی بر موفقیت مذاکرات هسته ای با شش ابر قدرت جهانی پرداخت و در این خصوص خاطرنشان کرد که آقای روحانی برآنست که به رفع کامل تحریم ها بپردازد.

پس از سخنان ایشان، اعضای اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان اروپا از کشورهای مختلف سوالات و مسایل خود را بصورت زنده مطرح نمودند.

 

ایشان در پاسخ به سوال مربوط به نقش جوانان تحصیل کرده و متخصص در کابینه دولت آینده، با توجه به این که در دولت گذشته از ظرفیت نیروی جوان استفاده چندانی نشده بود، اشاره کردند: متاسفانه در دولت یازدهم چنان که باید و شاید از قدرت نیروی جوان استفاده چندانی نشد و برای دولت دوم باید در حین استفاده از تجارب افراد مجرب از نیروی کار جوان نیز در کابینه استفاده شود.

 

وی همچنین در پاسخ به دغدغه های دانشجویان خارج از کشور در خصوص راه حل های دولت آینده برای رفع کمبودهای خدماتی نمایندگی های جمهوری اسلامی در خارج از کشور، گفتند: من به آینده دولت روحانی خوشبین هستم. زیرا یک وجه تمایز جناب آقای روحانی نسبت به روسای جمهوری قبلی این بود که آقای روحانی به صیانت از حقوق همه ایرانیان باور دارند و متعهد شدند که منشور حقوق شهروندی را ارایه دهند و این کار را کردند که به زودی از آن رونمایی می شود.

 

وی همچنین در این خصوص تاکید کرد که پس از برجام، حقوق ایرانیان خارج از کشور بیش از پیش به رسمیت شناخته می شود.

 

آقای دکتر معین در پاسخ به سوال مطرح شده در زمینه مشکل بسته شدن حساب های بانکی ایرانیان خارج از کشور و عدم ارائه خدمات بانکی به ایرانیان حتی پس از توافق برجام گفتند: بنده تخصص بانک داری ندارم اما مسلما وضع بهتر شده است. ان شاالله ما با شرکت حداکثری در انتخابات و با تداوم کار آقای روحانی می توانیم مسایل را سریعتر به وضع مطلوب برسانیم.

 

وی همچنین در ادامه به بازگشت دانشگاهیان به کشور پرداختند و خاطرنشان کردند: دانشجویان پس از بازگشت نباید توقع این را داشته باشند که حتما جذب دانشگاه ها شوند زیرا دانشگاه ها خود ظرفیت محدودی برای جذب متخصصین به عنوان استاد یا پژوهشگر محدودیت خودش را دارد ولی در بخش خصوصی می توانند جذب شوند و ظرفیت بسیار خوبی در این زمینه ها همچنین در حوزه شرکت های دانش بنیان و استفاده از ظرفیت های بنیاد نخبگان بوجود آمده است. ان شاالله با بازگشت شما دانشجویان به کشور و به کمک همکارانتان در داخل کشور، در حوزه های مختلف تحقیقاتی بتوانیم کشور را به جایگاه واقعی خود برسانیم.

 

ایشان در پایان با اشاره به جنبش دوم خرداد سال ۷۶ افزودند: این جنبش به لحاظ اجتماعی نقطه عطفی در تاریخ کشور بود که به تدریج امور کشور را اصلاح کرد. این کار به دور از راه حل های خشن یا انقلابی که بعضا در توهمات هستند صورت گرفت و تا به اکنون، با صرف نظر از قضایای سال ۸۸ بخاطر سو تدبیر، این فرایند در سال ۹۲ به تشکیل دولت تدبیر و امید رسید.

 

 

این جلسه به مدت یک ساعت و نیم به طول انجامید و در انتها با تشکر آقای دکتر معین از برگزاری این جلسه و همچنین دعوت ایشان به حضور در پای صندوق های رای، به پایان رسید.

 

مشاهده 1599 مرتبه