ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

گزارش دومین جلسه هم اندیشی با کاندیداهای ریاست جمهوری

رای دادن به این مورد
(1 رای)
منتشر شده در: واحد صنفی

 بسم الله الرحمن الرحیم

 

گزارشی از دومین جلسه از سلسله جلسات هم اندیشی کاندیداهای ریاست جمهوری و دانشگاهیان خارج از کشور

 

با نزدیک شدن به دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، اتحادیه انجمن اسلامی دانشجویان در اروپا، در اقدامی خودجوش، اقدام به برگزاری سلسله جلسات هم اندیشی کاندیداهای ریاست جمهوری و دانشگاهیان خارج از کشور نمود.

این برنامه به منظور آشنایی هرچه بهتر اعضای محترم با برنامه های نامزدهای انتخاباتی در حوزه های فرهنگی-اجتماعی، اقتصادی و ایرانیان خارج از کشور و نیز انتقال مطالبات دانشجويی و دغدغه های ایشان به نامزدهای محترم، تدارک دیده شده است.

دومین جلسه از این سلسله جلسات در روز سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۶  با موضوع معرفی برنامه های حجت الإسلام و المسلمین دکتر سید ابراهیم رییسی، با حضور نماینده ایشان، جناب آقای دکتر رضا روستا آزاد، از رؤسای سابق دانشگاه صنعتی شریف، عضو هییت امنای استان قدس و همچنین از شخصیت های شناخته شده دانشگاهی، از طریق ویدیو کنفرانس و به صورت زنده برای اعضای اتحادیه در سرتاسر اروپا برگزار گردید.

 

آقای دکتر روستا آزاد در آغاز سخنان خود به حوزه علم و فناوری پرداختند و در این خصوص فرمودند : با توجه به مسئولیتم در آستان قدس رضوی بحثی را با حاج آقای رئیسی مطرح کردیم که وجوه مختلف آن مورد بررسی قرار گرفت. یک وجه آن این بود که از نظر آرمانی ۱۴ قرن پیش یک شهر کوچک یثرب در شبه جزیره عربستان به واسطه علم و حکمت نبوی به مدینه النبوی ( همان مدینه امروزی ) تبدیل شد. سوال بنده این بود که آیا بعد از ۱۴ قرن ما نیز نمی توانیم عرض طوس را تبدیل کنیم به مدینه الرضا. بعد از سلسله جلسات و بررسی ها به این نتیجه رسیدیم که اگر ما نیز با علم و فناوری پیش برویم می توانیم جدای از وجه آرمانی آن، بالقوه اقداماتی انجام دهیم. وی در ادامه لازمه تحقق این هدف را علم و فناوری مناسب اعلام کرد و در این خصوص افزودند : این مسیله مرتبط می شود با حوزه علم سیاست، مدیریت، اقتصاد، فرهنگ و همچنین در سایر حوزه های علوم پایه. شروع کار ما از دانشگاه علوم اسلامی رضوی، دانشگاه امام رضا (ع) و پژوهش های اسلامی بود که با سازماندهی این سه نهاد به دانشگاه جامع رضوی با اهداف در نظر گرفته در طی مشورت با نخبگان عرصه آموزشی عملی کنیم.

 

دکتر روستا آزاد با اشاره به مشکلات تحصیلی داخل کشور که مانع از تحقق این هدف تا به اکنون شده است فرمودند : مشکل سیستم آموزش ما انتزاعی بودن آن است. دانش آموز و یا دانشجو در طول دوران آموزشی خود تنها به فراگیری تئوری های فشرده می پردازد و از فراگیری آموزش های عملی در حین انتزاعی محروم است. وی با تاکید بر پرداختن به تعلیم و تربیت درکنار هم تاکید کردند که این شکاف بین آموزش عملی و انتزاعی باید کم شود.

 

وی همچنین با اشاره به گفته مقام معظم رهبری در خصوص فرهنگ مبنی بر این که دانشجویان و دانش آموزان در طول سال های تحصیلی خود باید در معرض آموزش های فرهنگی قرار بگیرند، خاطر نشان کرد که از جمله برنامه های دولت کار و کرامت این است که آموزش ها فرهنگی از صرفا فوق برنامه بودن خارج شوند و جزو برنامه های اصلی آموزشی قرار گیرند.

 

پس از سخنان ایشان، اعضای اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان اروپا از کشورهای مختلف سوالات و مسائل خود را بصورت زنده مطرح نمودند.

 ایشان در پاسخ به سوال مربوط به نحوه جذب دانشجویان ایرانی خارج کشور و جلوگیری از مهاجرت نخبگان داخلی به خارج از کشور، گفتند : برای کسانی که در داخل از کشور حضور دارند برنامه هایی از جمله تاسیس شرکت های دانش بنیان، که نمونه های آن در دوره ای که در دانشگاه صنعتی شریف مشغول به کار بوده ام مشاهده شد، در برنامه ما قرار دارد و همچنین اجرایی کردن CBC و بنگاه های بزرگ و فعال برای جلب این نخبگان و دانشجویان.

 

وی همچنین در پاسخ به دغدغه های دانشجویان ایرانی مقیم خارج که در خارج از کشور بزرگ شده اند و توانمندی های زیادی دارند در خصوص برنامه های دولت آینده برای آن ها، فرمودند : بنده در دوران دکترا که در کانادا مشغول به تحصیل بودم دانشجویان چینی را مشاهده می کردم که چطور با رجوع به سفارت چین مورد حمایت دولت خود قرار می گرفتند و در حین این که از تسهیلات بهره مند می شدند به آن ها وعده داده می شد که در صورت بازگشت به کشور خود از همین امکانات نیز بهره مند خواهند شد. حال ما به دانشجویان ایرانی خارج از کشور می گوییم که دولت کار و کرامت به دنبال استفاده از این زیر ساخت های موجود است و برداشتن قدم های اساسی در علم و صنعت که این کار با کمک های همین نخبگان امکان پذیر است. تلاشمان هم این خواهد بود که امکاناتی مشابه، با کمی تفاوت، برای این دانشجویان که تجربیات بین المللی دارند فراهم کنیم.

  

آقای دکتر روستا آزاد در پاسخ به سوال مطرح شده در خصوص سیستم ربوی بانک ها و راهکار دولت آقای رییسی در این خصوص، گفتند: سیستم بانک ها به شکلی صورت گرفته است که اگر سود آوری آن کم باشد جاذبه سرمایه گذاری خود را از دست می دهد. درحالی که وقتی وارد این سرمایه گذاری می شویم مشاهده می کنیم که از این نقدینگی نصف و یا ثلث آن در بانک ها وجود دارد. ما ۲۹ بانک اصلی داریم که ۸ بانک آن دولتی است که عملا به سیستم بانکی خود به درستی عمل نمی کنند  و عملا بازار پول را رعایت نمی کنند و به دادن سودهای بیشتر می پردازند. در این صورت بانکی که سود ۱۵ درصدی می دهد در عین حال باید تسهیلات بیشتری دهد تا هزینه هایش تامین شود. اینجا است که بانک ها شکل رقابتی به خود می گیرند تا منابع مردم را به شکل سپرده به خود جذب کنند. در این میان بانکی که سود کم تری می دهد سپرده های خود را از دست می دهد و این سپرده ها میل پیدا می کنند به بانکی که سود بیشتری دارد. آن بانکی که سپرده را با هدف سودآوری بیشتر جذب می کند توان مالی بیشتری دارد و نرخ بالاتر سودآوری برای کشور ندارد و این سوق داده می شود به تجارت برون مرزی که مخالف با توسعه درون مرزی است. در نتیجه سیستم بانکی به سمت نابودی تولید داخلی عمل می کند  و به نفع توسعه تجارت بین الملل.

وی در خصوص راه حل پیشنهادی خود افزود : ما نیاز به یک بانک مرکزی قدرتمند داریم که استقلال داشته باشد و دولتی نباشد. این کار باید با جدیت پیگیری شود. همزمان با آن باید به مشکلات بخش تولید بپردازیم. مخصوصا که در این سال های اخیر شاهد تعطیلی خیلی از شرکت ها بودیم. در نتیجه با واگذاری وام به بانک مرکزی مستقل و رونق کسب و کار با استفاده از ظرفیت نیروی آموزشی جوان می توان در این راستا قدم برداشت.

  

ایشان در پایان برای تمامی دانشجویان خارج از کشور آرزوی موفقیت کردند و گفتند : ان شاالله دولت ۱۲ با انتخاب آقای دکتر رییسی قدم های بلندی در احقاق حق، معنویت، شرافت و انسانیت بردارد و این با حضور شما در اروپا که سفیر این پیام بر پای صندوق های رای خواهید بود ان شاالله عملی خواهد شد.

 

این جلسه به مدت یک ساعت و نیم به طول انجامید.

  

مشاهده 1312 مرتبه