ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

یادداشت تحلیلی دبیر اتحادیه: پیرامون سخنرانی اخیر رئیس جمهور ایالات متحده

رای دادن به این مورد
(7 رای)
منتشر شده در: مواضع

  

بسمه تعالی

 

موضع گیری اخیر رییس جمهور آمریکا در مورد جمهوری اسلامی ایران و توافق "برجام" یک بار دیگر چهره واقعی ایالات متحده را نشان داد و دست چدنی آن را از زیر دستکش مخملی نمایان کرد. عدم تایید پایبندی ایران به مفاد برجام در حالی صورت می گیرد که به گواه گزارشات رسمی آژانس بین المللی انرژی اتمی، جمهوری اسلامی ایران به تعهدات و مفاد توافق پایبند بوده و بازرسان آن از دسترسی گسترده به اطلاعات و اماکن مرتبط برخوردار هستند. با این موضع گیری درواقع چهره سیاه آمریکا نه تنها در نزد ایرانیان، بلکه نزد جهانیان نیز بیش از پیش رسوا شده و به اعتراف رسانه ها و کارشناسان غربی باعث بی اعتبارتر شدن و خدشه دار شدن وجهه بین المللی آمریکا شده و خواهد شد.

 

دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا در این سخنرانی در حالی ملت ایران را به صورت مستقیم تروریست (Terrorist Nation) خطاب میکند که کشور متبوعش بوجود آورنده و حمایت کننده گروه های تروریستی است همچون القاعده و داعش، که مشکلاتشان همچنان گریبانگیر منطقه است. پر واضح است که اینگونه رفتارهای دوگانه، علاوه بر جنبه های حماقتی آن ها، در واقع وسیله ای هستند برای استفاده ابزاری از تروریسم و همچنین ایجاد فضای ایران هراسی و در نهایت فروش صدها میلیارد دلاری تسلیحات نظامی به برخی کشورها و سردمداران مرتجع آن ها در منطقه است.

 

در همین راستا و با توجه به صحبت های رییس جمهور آمریکا لازم میدانم چند نکته را یادآور بشوم.

 

یکم، در این موقعیت حساس موضع گیری مردم و علی الخصوص مسئولین عالی رتبه و ذی مسئولیت نظام اهمیت بسزا و مهمی دارد. از این جهت که این موضوع با اقتدار کشور، منافع بلند مدت ملی و همچنین  وضعیت زندگی و معیشتی مردم در ارتباط تنگاتنگ است. لذا موضع گیری مسئولین و دست اندرکاران و مراجع سیاسی کشور باید مقتدرانه و همراه با تدبیر جهت حفظ منافع ملی کشور باشد.

 

نکته دوم، حفظ وحدت و یکپارچگی در کشور است. با توجه به شکست های پی در پی برنامه های آمریکا در منطقه در تقابل با جمهوری اسلامی (چه از بعد نظامی و چه سیاسی)، نوک پیکان دشمنان به سمت وحدت ملی نشانه رفته و فروپاشی یکپارچگی آن را هدفگذاری کرده است. بخش عمده سخنان دونالد ترامپ را می توان با این محور تفسیر کرد. صحبت های جنگ طلبانه و لفاظی هایی که پس از صحبت های ترامپ از سوی سران رژیم صهیونیستی و آل سعود بگوش می رسد را نیز باید در همین خط سیر تعبیر کرد والا قطعا آمریکا و همپیمانان آن سال هاست به این نتیجه رسیده اند که ظرفیت رویارویی مستقیم نظامی با ایران را ندارند و این لفاظی ها هدفی جز تحت تاثیر قرار دادن مردم و تحت فشار گذاشتن مسئولین و در نهایت ایجاد دودستگی در جامعه ندارد. بنابراین تلاش در جهت خنثی سازی توطئه ها و مشکلات پیش رو و بخصوص جلوگیری از حرکت های تفرقه افکنانه باید در اولویت مسئولین قرار گیرد.

 

رییس جمهوری آمریکا برخلاف لفاظی ها برجام را ملغی اعلام نکرد و به زعم بنده هیچ وقت نیز بنایی بر آن نداشته و ندارد. بلکه آن را بصورتی که بتواند بعنوان یک اهرم فشار استفاده کند حفظ کرده و به گروگان گرفته و در پی اعمال فشار بیشتر و کسب امتیازات بیشتر از ایران همراه با بدعهدی و زیر پا گذاشتن تعهدات خواهد بود. بالا بردن و تفهیم هزینه های بدعهدی به دولتمردان آمریکا از دیگر اولویت هایی است که باید مد نظر قرار داد.

 

نکته بعدی نحوه تعامل و همکاری با دیگر کشورهای درگیر توافق، بخصوص کشورهای اروپایی است. ایران باید با یک دیپلماسی بسیار فعال، حساب شده و دقیق ارتباط و همکاری خود را با کشورهای اروپایی مستحکم تر کند. البته ایران باید خود این ارتباط را با هوشیاری و هوشمندی مدیریت کرده تا در دامِ "پلیس خوب پلیس بد" گرفتار نشده و اصطلاحا بازی نخورد. اروپاییان و بخصوص دولتمردان انگلیسی به کرات نشان داده اند که در نهایت حاضر نخواهند بود منافع سیاسی- اقتصادی که در رابطه با آمریکا دارند را فدا کنند. آمریکا در واقع یک همپیمان و شریک بسیار مهم و استراتژیک برای کشورهای اروپایی است. رابطه با ایران ممکن است منافعی چه از نظر اقتصادی و یا سیاسی برای کشورهایی مانند انگلیس یا فرانسه داشته باشد ولی قطعا قابل مقایسه با منافعی که در ارتباط با آمریکا دارند نیست. محدودیت های شدیدی که همچنان هموطنان ایرانی در اروپا دارند، بخصوص در بخش بانکی، گواه این مدعاست. در طی دو سال اخیر وضعیت هموطنان و بخصوص دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در اروپا نه تنها بهتر نشده بلکه در بسیاری از بانک هایی که قبلا مشکلی با ملیت ایرانی نداشتند، در حال حاضر برای ایرانیان افتتاح حساب نمی کنند و علاوه بر این در اکثر بانک ها فشار مضاعفی را بر ایرانیان صاحب حساب اعمال می کنند. بنابراین پیشنهاد بنده تلاش در برقراری و حفظ رابطه دیپلماتیک در تراز بالا با اروپا و البته با در نظر گرفتن شرایط، محدودیت ها و ظرفیت هایی است که این کشورها دارند.

 

در آخر دو نکته می تواند در اینجا مطرح شود. اولین نکته مربوط به استفاده رییس جمهور آمریکا از عنوان مجعول "خلیج عربی" است. با توجه به سطح حساسیت هموطنان به این نکته، بسیار بعید است که ترامپ بر این واقف نبوده باشد که با استفاده از این اسم چه حجم توجهی را می تواند جلب کند. هموطنان گرامی باید در نظر داشته باشند که توجه به این نکته درست ما را از توجه به دیگر نکات اساسی که در صحبت های هنجار شکنانه ترامپ وجود داشت، منحرف نکند!

نکته آخر اینکه بزرگترین مزیت این فرآیندهای مذاکره، توافق، بدعهدی و ... می تواند اثبات دگربارهِ غیر قابل اعتماد بودن دشمنان این کشور باشد. امیدوارم که این تجربه بتواند تلنگری باشد برای نگاه جدی تر به داخل و توجه ویژه تر به توانمندی های بومی و داخلی جهت بازیابی اقتصاد و رفع مشکلات معیشتی مردم. اقتصادی که درونزا و البته دانش محور است.

 

شهاب نوروزیان
دبیر اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا

مشاهده 1256 مرتبه