بیانیه بیست و دوم بهمن ماه

بیانیه بیست و دوم بهمن ماه

تعداد مشاهده : ۸۳۳۶ | ۱۳۹۸/۰۷/۲۲

امروز انقلاب عظیم ملت ایران، چهلمین بهار شکوفایی خویش را در کنار هشتاد میلیون نفر جشن می گیرد. انقلابی که مصداق آيه شریفه «انّ الله لا يُغيِّرُ ما بقوم حتّي يغيّرو ما بانفسهم» و جلوه درخشان تعیین سرنوشت مردم به دست خودشان بود. اینک همزمان با چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی ایران، اعضای اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا به عنوان یکی از قدیمی ترین مجموعه های دانشجویی با عمری قریب به پنجاه و سه سال، بار دیگر با آرمان‌های انقلاب شکوهمند مردم تجدید بیعت می‌کنند و ضمن تاکید بر آسیب‌شناسی رویکردها و و رفع نواقص و تجدیدنظر در سیاست‌های چهل سال گذشته در قیاس با آرمان های نخستین انقلاب و عدم تکرار اشتباهات احتمالی؛ بیان چند نکته را مهم می‌شمارند: 

 

نخست: عدالت اجتماعی یکی از مهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران می باشد. هدف از عدالت اجتماعی برداشتن فاصله‌های میان مردم است که البته در این زمینه کم کاری و عقب ماندگی داریم. از این رو ما دانشجویان اتحادیه انجمن های اسلامی در اروپا از نمایندگان مجلس درخواست داریم تا این دغدغه را با دو فوریت دنبال کنند و مقامات قوه مجریه با جدیت پیگیری نمایند و دستگاه قضا با متخلفین در هر جایگاه و مقامی بدون ملاحظه برخورد کند تا عدالت اجتماعی که برازنده یک جامعه اسلامی است، در آسمان ایران بدرخشد. 

 

دوم: بدون شک مردم مهمترین رکن انقلاب اسلامی ایران می‌باشند و همواره ملت ایران نشان داده است که حتی اگر تحریم‌های ظالمانه نیز بر آنها تحمیل شود، باز در مسیر خود خواهند ایستاد؛ اما باید سیاستگذاران اقتصادی به وضعیت معیشتی مردم توجه ویژه‌ای داشته باشند و شایسته نیست که قیمت برخی کالاهای اساسی به یکباره در مسیر فلک قد بکشند و قشر ضعیف و متوسط جامعه را زیر فشار گرانی درنوردند. بدیهی است که دستگاه‌های ذی ربط مسئول آرامش اقتصادی و معیشتی جامعه هستند و عملکرد ضعیف آنها سبب می شود که ابزاری برای بدخواهان پدید آید تا مردم را نسبت به انقلاب اسلامی ایران بدبین سازند. 

 

سوم: یکی از مهمترین دغدغه های انقلاب، مبارزه با اشرافی گری بود؛ اما متاسفانه در سال های اخیر این رذیلت اخلاقی میان برخی مدیران به یک امتیاز تبدیل شده است و این درحالی است که هنگامی که چنین روحیه‌ای در جامعه ما پدید می آید، بسیاری از مشکلات اقتصادی، اجتماعی و اخلاقی کشور اصلا حل نخواهند شد. 

 

چهارم: میان سال های گذشته اگرچه بر جوانگرایی تاکید شده است، اما عموما مجال به آقازاده ها و دامادزاده های جوان می رسد. باید توجه داشت که روحیه امروز جوانان، همان روحیه جوانان ایام انقلاب و جنگ است؛ با این تفاوت که آن وقت در وسط کوره انقلاب بودند و امروز آن شرایط نیست، اما در عین حال آن روحیه وجود دارد. ایران امروز سرشار است از جوانان گم نامی که اگرچه آقازاده و دامادزاده مسئولین نیستند، اما اگر در دهه شصت دوران جوانی خود را می گذراندند،‌ حتما در مسیر باکری ها و همت ها قرار داشتند. اینک جای دارد که پدیده ژن خوب زدایی شکل گیرد و در مسیر جوان گرایی بر اساس تخصص گام برداشته شود تا همان طور که رهبری در نامه خود در ماه گذشته به اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان دراروپا نوشتند،‌ جوانان متخصص پس از پایان تحصیل به ایران اسلامی بازگردند و کشور را از بیگانگان هرچه بیشتر بی نیاز کنند.

 

پنجم: وحدت و گفتگوی ملی رمز پیروزی ملت در روزگار سخت و ایام توطئه دشمنان داخلی و خارجی بوده است. طیف ها و جریان های سیاسی همواره یکدیگر را مورد نقد قرار می دهند که بدون شک این موضوع الفبای یک جامعه پویاست، اما لازمه تحقق وحدت این است که جریان های سیاسی در پاسخ انتقادها از زدن برچسب به یکدیگر بپرهیزند و پاسخ خود را با آرامش بیان کنند و قضاوت را به ملت بسپارند. ازین رو رسانه های ملی همچون صدا و سیما باید ایجاد کننده فضای گفت و گو در جامعه باشند و نباید تریبون و تبلیغ کننده یک سلیقه خاص از جامعه باشند. 

 

ششم: تحولات منطقه مخصوصا سوریه، یمن، عراق و فلسطین نمی تواند از چشم هیچ انسان آزاده ای پوشیده بماند، مبارزه اصلی با افراط گرایی مذهبی در منطقه کماکان ادامه داشته و هشدار می دهیم تنها راه مهار آن افزایش کار تبلیغی در راستای شناسایی الگوهای مسلمانی صلح جو و کثرت گرا بوده و خواهد بود. از این رو انجمن های اسلامی، تبلیغ اسلام مکتبی و به روز و به دور از افراط و کژاندیشی را وظیفه ذاتی و اصلی خود برشمرده و در سال جاری بر برنامه ریزی و اجرای آنان با توجه به نیازهای جامعه رو به فزونی ایرانیانِ دانشجو در غرب تاکید خواهد کرد. در همین راستا بر مبارزه با جوّ سهمگین اسلام هراسی به ویژه در اروپا اهتمام خواهد ورزید. 
 

در پایان اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ضمن دعوت از تمامی اقشار جامعه علی الخصوص دانشجویان گرامی به حضور در راهپیمایی باشکوه سالگرد انقلاب، با عزمی راسخ تمام توان خود را برای بی نیازی کشور از بیگانگان معطوف کرده است و اعضای این اتحادیه به عنوان پیشگامان این حرکت، لحظه ای تردید به خود راه نخواهند داد. 

 

و الذین اجتنبوا الطاغوت ان یعبدوها و انابوا الی الله لهم البشری فبشّر عباد 

اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا

بیانیه بیست و دوم بهمن ماه