نتایج پیگیری مسائل صنفی دانشجویان

نتایج پیگیری مسائل صنفی دانشجویان

تعداد مشاهده : ۷۳۸۹ | ۱۳۹۶/۰۲/۰۹

در جلسه ای که در تاریخ 20 اسفند ماه 1392 با مسئولین سازمان دانشجویی برگزار شد سوال زیر مطرح و پاسخ های به این سوالات داده شد که در زیر آورده شده اند:

1-  وضعیت دانشجویان رتبه های برتر کنکور ارشد، که از ابتدا برای هر دو دوره ی ارشد و دکتری  بورسیه شده بودند چه خواهد شد؟ با توجه به اینکه دوره ی ارشد آنها تا تابستان به پایان خواهد رسید.

در مورد این دانشجویان، ما به یکی از اساتید دانشگاه تهران ماموریت دادیم که بررسی بفرمایند ببینند که آیا امکان ادامه تحصیل این عزیزان با توجه ها به رشته ها و گرایش در ایران وجود دارد یا خیر؟ که قرار هست تا اواخر فروردین نتیجه رو اعلام بفرمایند. بعد از این مرحله ای جلسه ای با حضور رایزن محترم علمی در اردیبهشت ماه برگزار خواهد شد و تصمیم نهایی در آن جلسه گرفته خواهد شد. در حال حاضر به دانشجویان گرامی توصیه می شود با قوت به کار خود ادامه داده و دوره ی ارشد خود را با موفقیت به پایان برسانند. روند تحصیلی دانشجویان در طول دوره ی ارشد هم یکی از معیارهای تاثیر گذار می باشد.

 

2-  مدت تحصیل در دوره ی دکتری حداقل و حداکثر چه مدت می باشد و آیا امکان کاهش مدت زمان اقامت در کشور محل تحصیل وجود دارد؟

برای دانشجویانی که بعد از سپتامبر 2013 فارغ التحصیل می شوند مدت اقامت در کشور محل تحصیل به شرح زیر می باشد: دکتری 3 ساله 24 ماه و دکتری 4 ساله 32 ماه، البته در صورت داشتن دو مقاله، تا 6 ماه از این مدت قابل کاهش می باشد یعنی برای دکتری 3 ساله 18 ماه و برای دکتری 4ساله 26 ماه.

شرایط مقالات:

هر مقاله بايد داراي شرايط ذيل باشد:

*در نشريات معتبر علمي- پژوهشي و با نمايه بين المللي به چاپ رسيده باشد (مقالات ارائه شده در كنفرانس ها- هرچند كه نمايه (Index) بين المللي داشته باشند- احصاء نمي شود).

*  دانش آموخته مؤلف اصلي آن باشد.

*  موضوع آن، هم راستا با رساله دكتري باشد. (مقالات توسط حداقل دو عضو هيأت علمي متخصص در رشته مربوط بررسي و تأليف آنها توسط متقاضي احراز خواهد گرديد.)

 

3-  مقرری دانشجویان بورسیه، بخصوص دانشجویان شاغل به تحصیل در کشور ایرلند از چه زمانی قابل پرداخت است؟ آیا برای کشور مذکور رایزن علمی منصوب شده است؟

مقرری 6 ماهه اول 93 از اول اردیبهشت قابل پرداخت می باشد ضمن اینکه، افزایش مقرری برای همه ی کشورها 10 درصد مصوب شده است که از اول فروردین 93 محاسبه می شود ولی با مقرری نیم سال دوم 93 قابل پرداخت می باشد.

در مورد رایزن علمی ایرلند: این مسئولیت به آقای دکتر مشکات الدینی واگذار گردید.

 

4-  سیستم جذب برای دانشجویانی که بورس نیستند و قصد بازگشت به کشور پس از فراغت از تحصیل را دارند چگونه است؟  

در مورد سیتم جذب، این دسته از دانشجویان باید در سامانه جذب که سالی دوبار ثبت نام دارد ( یکی آبان ماه و دیگیری اردیبهشت ما ) ثبت نام کنند و مدارک خواسته شده رو تکمیل کنند و پس از بررسی های عمومی مدارک به دانشگاه ها ارسال می شود و از دانشجو جهت مصاحبه ی تخصصی دعوت به عمل می آید.

 

5-  مابه تفاوت دلار به یورو، که در سال پیش به علت برخی مسائل از طرف سیستم بانکی پیش آمد و سبب ضرر مالی به دانشجویان گردید، چه خواهد شد؟

در مورد مابه تفاوت دلار و یورو و بحث تبدیل و ضررهایی که متوجه دانشجویان گردید متاسفانه نمی توان چیزی رو پرداخت کرد و دانشجویان نیز همچون دیگر اقشار جامعه یک سهمی در مسائل و مشکلات اقصادی باید داشته باشند. چنین مودجه ای مصوب نشده است و طبیعتا قابل پرداخت نیست.

 

6-انتقال به دانشگاه های داخل چگونه است؟ و اگر دانشگاهی همکاری نکرد چه باید کرد؟

در مورد انتقال به داخل، با توجه به اینکه ظرفیت پذیرش در دوره ی دکترا افزایش یافته و دانشگاهها ظرفیت خالی چندانی ندارند لذا برخی از دانشگاه ها به سختی دانشجو می پذیرند در این مورد سازمان امور دانشجویی تقریبا اختیار رو به دانشگاهها داده و لذا پیگیری ها باید از طریق دانشگاههای مربوطه انجام گیرد.

 

7-ارزیابی دانشگاه های جدید بخصوص یاکوبس آلمان چگونه صورت می گیرد؟

در مورد ارزیابی دانشگاه ها، این یکی از وظایف رایزن علمی می باشد که در منطقه ی اروپا، آقای دکتر مشکات الدینی این مسئولیت رو بر عهده دارند اگر ایشان تایید کنند بعد در جلسه ی شورا مطرح می شود و بعد از جلسه نتیجه به اطلاع عموم خواهد رسید.

 

8-ارزیابی مدارک چگونه صورت می گیرد؟ برخی از دوستان از گرفتن مبالغ هنگفت جهت ارزیابی مدرک خود سخن گفته اند آیا این مسئله را تایید می فرمایید؟

در مورد ارزشیابی مدارک باید خدمت شما عرض کنم که این کار توسط اداره کل ارزشیابی مدارک انجام می گیرد و نیاز به صرف هزینه ی چندانی ندارد و در یک فرآیند 2 تا 6 ماهه نتایج اعلام می گردد. و اصلا ارتباطی با روسای دانشگاهها ندارد و مسائل مطرح شده واقعیت ندارد.

 

9-با توجه به اینکه دانشجویان بورسیه شاغل به تحصیل در آلمان زبان  (یا برخی دیگر کشورها) عملا شهریه ای پرداخت نمیکنند، عموما جهت شرکت در کنفرانسهای بین المللی دانشگاه هزینه هایی را به آنان پرداخت نمیکند. این در حالی است که در بسیاری از کشورهای دیگر با توجه به دریافت شهریه قابل توجهی که وزارتخانه نیز آنرا پرداخت میکند، دانشجویان به راحتی از چنین امکاناتی بهره مند میشوند. حمایت وزارتخانه از دانشجویان بورسیه ای که بدون شهریه به تحصیل مشغولند و در نظر گرفتن مشوقهایی (نظیر همین پرداخت هزینه شرکت در کنفرانسهای بین المللی در هرسال)، از یکسو موجب تشویق دانشجویان آتی برای انتخاب دانشگاههای بدون شهریه و نتیجتا کاهش قابل توجه هزینه های اعزام شده و از سوی دیگر توان و رزومه علمی دانشجویان فعلی را نیز افزایش خواهد داد.

با توجه به اینکه از ابتدا با ایه دانشجویان شرط شده بود که در صورت گرفتن پذیرش از دانشگاه بدون شهریه، حکم آنها برای آن کشور امضاء می شود و دانشجویان محترم با علم به این موضوع این انتخاب را انجام دادند لذا هزینه ی مازادی پرداخت نخواهد شد. اما مثل همه دانشجویان هزینه ی یک کنفرانس بین المللی در ایران به آنها (در صورت شرکت) پرداخت خواهد شد.

 

10-آیا بورس سال آخر مانند سالهای گذشته وجود دارد ؟ نحوه ارائه درخواست و مراحل آن چیست؟

بورس سال آخر وجود ندارد فقط کسانی که در سامانه جذب شرکت می کنند در صورت پذیرفته شدن، بدون دریافت مقرری، تنها کرسی آنها در دانشگاه حفظ خواهد شد.

11-شورای بورس متشکل از چه افرادی است؟

این مورد محرمانه است اما می توان گفت که از معاونین وزیر تشکیل می شود به علاوه چند شخص حقیقی دیگر.

12- آیا مصوبات عمومی  این شورا و به طور کلی آیین نامه های جدید اعزام به خارج قابل دسترسی است؟

مصوبات این شورا به کارشناسان و رایزنان علمی ابلاغ می شود و از این طریق می تواند در اختیار دانشجویان گرامی قرار گیرد.

13-آیا هیچ گونه تسهیلات حمایتی  برای دوران بارداری و زایمان دانشجویان بورسیه لحاظ شده است؟

دانشجویان بورسیه ی خانم، همچون دیگر افراد کارمند می توانند 6 ماه مرخصی بگیرند و در ایران باشند و مقرری به صورت ریالی دریافت کنند. این 6 ماه در مدت بورس آنها محاسبه نمی شود.

 

14-پس از بازگشت دانشجویان بورسیه از چه زمانی حکم آنها صادر خواهد شد ؟ چنانچه دانشگاهها در به کارگیری دانشجو تعلل ورزند و صدور حکم ماهها به تعویق افتد تامین هزینه معیشت دانشجو به عهده کیست؟ آیا وزارت حمایتی در این راستا خواهد داشت؟

پس از بازگشت و تصویه حساب، مدارک به اداره ارزشیابی ارجاع داده می شود که در یک مدت 2 ماهه مدرک ارزشیابی می گردد و سپس به دانشگاه مربوطه معرفی می گردد و دانشگاه می تواند یک قرارداد مشروط با استاد خود امضاء کند تا نتایج صلاحیت عمومی که دانشگاه انجام می دهد مشخص گردد. لذا این فرآیند کمتر از سه ماه به طول خواهد انجامید. اگر دانشگاهی اعلام نیاز خود را پس گیرد فارغ التحصیل باید در سامانه ثبت نام کند و اگر از طریق سامانه موفق به کسب نظر دانشگاهی نشد در آن صورت وزارت علوم در این مورد تصمیم می گیرد که این از موارد نادر می باشد و دانشگاهها معمولا به تعهدات خود پایبند هستند.

 

15-طبق قول و مصوبه خود مسئولین وزارت علوم در جلسه ای که در تالار دانشگاه خواجه نصیر با آنها داشتیم آنها عرض کردند هر دانشجویی که موفق شود بورس تحصیلی یا تخفیف یا حذف شهریه از دانشگاه خارجی دریافت نماید طبق مصویه شورای مرکزی وزارت علوم نصف این مبلغ را بعنوان پاداش به خود دانشجوی بورسیه پرداخت خواهند کرد. اولین درخواست بنده از شما این است که لطفا پیگیری نمایید که بنده چگونه می توانم این مبلغ را که حق قانونی بنده هست دریافت نمایم؟

بله صحت دارد شما باید مدارک زیر رو از طریق رایزنی و کارشناس مربوطه به وزارت علوم جهت پرداخت ارسال نمایید:

1-اسکن حکم (که در آن مبلغ شهریه ی دانشگاه درج شده باشد)

2-نامه از دانشگاه که به موجب چه چیزی به شما تخفیف داده اند.

3- مورد دوم باید به تایید رایزن برسد، ضمن اینکه کارشناسان کاملا در این مورد اطلاع کامل دارند و شما باید مدارک مربوطه رو برای رایزن و کارشناس کشور خود ارسال نمایید.

 

16-هزینه ی پایین بیمه و شامل نشدن  مواردی مثل عینک و دندون پزشکی را چگونه ارزیابی می کنید؟ آیا افزایشی خواهد داشت؟

در این مورد فعلا همان چیزی که مصوب شده پرداخت می شود ولی اگر جایی واقعا مشکل هست از طریق رایزنی علمی درخواست خود را بفرستند تا در شورا مطرح شود.

17-دانشجویانی که حکم بورسشان امضا می شود محرم هستند. درخواست کنید تا این پروسه زمانبر ارسال مدارک به فرانسه و تایید مدارک و سپس ارسال مدارک مالی و ناچیز دانشجویان بورسیه با پست سیاسی به ایران و سپس سپری نمودن 10 جلسه برای پرداخت را که حداقل 2 تا 3 ماه طول میکشد متوقف کنند و به اسکن مدارک واسناد مالی دانشجویان بورسیه و تایید اسکن مدارک توسط رایزن علمی اعتماد کنند. وقتی زایزن علمی تایید می کند بسیار زشت است که دوباره لاشه مدارک جهت بررسی به ایران فرستاد شود و ....! دانشگاه های خارج با اسکن مدارک مدارکپذیرش و بورس دکترا می دهند! آنوقت ایشان که همه مار را می شناسند و 10 ها مدرک نزدشان داریم و تازه نماینده داریم در فرانسه دیگه چه لزومی به این کاغذ بازی اداری هست؟!

با توجه به اینکه حسابداری باید پاسخگوی سازمان بازرسی کل کشور باشد و سازمان بازرسی تنها اصل مدارک رو می پذیرد لذا نمی توان این کار رو انجام داد.

 

18-وضعیت ارایه ارز دانشجویی برای ترم جاری چگونه خواهد بود؟ آیا ضرورت ارایه وثیقه یا ضامن برای دانشجویان غیر بورسیه که با هزینه شخصی تحصیل می کنند حذف شده است؟

ارز دانشجویی همچون سابق پرداخت می شود و فقط نیاز به یک فرم تعهد می باشد.

 

 

و من الله التوفیق

رحمان زندی

مسئول صنفی اتحادیه انجمن های اسلامی اروپا

نتایج پیگیری مسائل صنفی دانشجویان